Neurosexism: erkeklerin ve kadınların farklı beyinlere sahip olduğu efsanesi

Neurosexism Lise Eliot, kafatasının içindeki kadın ve erkek ayrımlarını aramanın kötü araştırma uygulamalarına dair bir ders olduğunu yazıyor.

Cinsiyetlendirilmiş Beyin: Kadın Beyni Efsanesini Parçalayan Yeni Sinirbilim Gina Rippon The Bodley Head (2019)
The Gendered Brain’in başlarında, bilişsel sinirbilimci Gina Rippon, erkekler ve kadınlar arasındaki farkı “nihayet” olarak açıklayan sayısız beyin araştırmasından birini anlatıyor. Bu, Kaliforniya Üniversitesi, Irvine’deki araştırmacılar tarafından 21 erkek ve 27 kadının manyetik rezonans görüntüleme (MRI) analiziydi (R. J. Haier ve diğerleri NeuroImage 25, 320–327; 2005). Bugünün standartlarına göre küçücük olan bu kısa iletişim, gazetelerden bloglara, televizyondan kitaplara ve nihayetinde öğretmen eğitimi ve kurumsal liderlik konferanslarına kadar oldukça geniş bir tanıtım turuna çıktı.

2010’da bir sabah uyandım ve ABD televizyon ağı CBS’de bir program olan Early Show’da bu çalışmanın özellikle kötü bir tahminini görmek için uyandım. Sunucu, Harry Smith, tıbbi muhabir olarak fışkırdı Jennifer Ashton, erkeklerin kadınlardan “altı buçuk kat daha fazla gri maddeye” sahip olduğunu, kadınların ise erkeklerden “on kat daha fazla beyaz maddeye” sahip olduğunu açıkladı. Ardından, erkeklerin matematikteki yetenekleri ve kadınların esrarengiz çoklu görev yetenekleri hakkında bariz espriler geldi. Bu farklılıkların, kadınların kafalarının yaklaşık %50 daha büyük olmasını veya Irvine ekibinin beyin hacimlerini karşılaştırmamasını gerektireceğini boşverin, ancak IQ ile gri veya beyaz madde ölçümleri arasındaki bir ilişkiyi araştırdı.

neurosexism:

Cinsiyet farklılığı araştırmalarının tarihi, hesapsızlık, yanlış yorumlama, yayın yanlılığı, zayıf istatistiksel güç, yetersiz kontroller ve daha kötüleriyle doludur. Cinsiyet farklılıklarının kötü sinirbilimine karşı önde gelen bir ses olan Rippon, bu iddialı kitapta o kadar çok örnek ortaya çıkarıyor ki, sonsuz döngüyü uyandırmak için bir köstebek vurma metaforu kullanıyor. Bir beyin araştırması, erkekler ve kadınlar arasındaki farkı keşfetme iddiasındadır; politik doğruculukla alay ederek, “Nihayet gerçek!” şeklinde duyurulur; diğer araştırmacılar bazı abartılı tahminler veya ölümcül tasarım kusurları ortaya koyuyor ve şans eseri, hatalı iddia ortadan kalkar- bir sonraki post hoc analiz başka bir “Aha!” anı üretene ve döngü tekrar edene kadar. Rippon’un gösterdiği gibi, bu beyin farklılıkları avı, “bilimin toplayabileceği tüm tekniklerle çağlar boyunca şiddetle sürdürülmüştür”. Ve son otuz yılda, MRI araştırmasının mücadeleye katılmasından bu yana patladı. Yine de The Gendered Brain’in ortaya koyduğu gibi, cinsiyete bağlı beyin farklılıkları hakkında kesin bulgular gerçekleşmedi. Modern sinirbilimciler, on dokuzuncu yüzyıldan beri övünen kadın beyninin “eksik beş ons”unun ötesinde, kadın ve erkek beyinleri arasında kesin, kategori belirleyici hiçbir farklılık tespit etmediler. 1995 yılında yapılan küçük bir Nature araştırmasının iddia ettiği gibi, ancak 2008 yılındaki büyük bir meta-analizin çürüttüğü gibi, kadınların beyinlerinde dil işleme, erkeklerinkinden daha eşit bir şekilde hemisferlere yayılmamıştır (BA Shaywitz ve diğerleri. Nature 373, 607-609 (1995) ve IE Sommer ve diğerleri Brain Res. 1206, 76-88; 2008). Beyin boyutu vücut boyutuyla birlikte artar ve gri maddenin beyaz maddeye oranı veya korpus kallozum adı verilen bir sinir yolunun kesit alanı gibi belirli özellikler beyin boyutuyla biraz doğrusal olmayan bir şekilde ölçeklenir. Ancak bunlar tür değil, derece farklılıklarıdır. Rippon’un belirttiği gibi, küçük kafalı erkekleri büyük kafalı kadınlarla karşılaştırdığımızda bunlar görülmez ve hobiler ya da eve götüren ücretlerdeki farklılıklarla hiçbir ilişkisi yoktur.

Önyargı tarihi

Rippon’ un ana mesajı, “cinsiyetli bir dünya, cinsiyetli bir beyin üretecektir”. Kitabı, Angela Saini’ in 2017 Inferior ve Cordelia Fine’ın 2010 Cinsiyet Sanrıları ile beyin düzeyindeki farklılıkları anlama girişimlerini yaygınlaştıran “neurosexism”in kökünü kazımak için duruyor. Hepsi gerçekten geçmişte olsaydı, süper eğlenceli bir okuma yapacak olan sulu bir tarih. Ne yazık ki, benler yüzeye çıkmaya devam ediyor. Rippon, taşınabilir sefalometresini kadınların “insan evriminin en aşağı biçimlerini temsil ettiğini” ilan etmek için kullanan sosyal psikolog Gustave Le Bon’ dan 1895 tarihli bir alıntıyla başlıyor. 2017’de, Google mühendisi James Damore’ un iş arkadaşlarına teknoloji ve liderlik rollerinde kadınların kıtlığının “biyolojik nedenleri” hakkında blog yazmasıyla sona eriyor. Rippon’ un gösterdiği gibi, kadınların aşağılığına dair kanıt arayışı, son zamanlarda erkek-kadın “tamamlayıcılığının” kanıtı arayışına dönüştü. Yani, bu çizgi devam ediyor, kadınlar gerçekten erkeklerden daha az zeki değiller, sadece İncil öğretileri ve cinsiyet rollerinin statükosuyla örtüşen bir şekilde farklılar. Bu nedenle, kadın beyinlerinin empati ve sezgi için kablolu olduğu söylenirken, erkek beyinlerinin akıl ve eylem için optimize edildiği varsayılır.
Philadelphia’ Daki Pennsylvania Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, erkeklerin ve kadınların beyinlerinin birbirine taban tabana zıt metro haritaları gibi bir resmini halkın hayal gücüne sokan, oldukça övülen bir 2014 MRI çalışmasını böyle çerçevelediler: Kadınlardaki bağlantılar çoğunlukla hemisferler arasında ve erkeklerde olanlardır. (M. Ingalhalikar ve diğerleri. Proc. Natl Acad. Sci. USA 111, 823-828; 2014). Ancak harita, çalışmanın ergen katılımcıları arasında farklılık göstermeyen bağlantıların büyük çoğunluğunu atlıyor; ne de ergenlikle ilgili olgunlaşmayı veya bir kez daha beyin boyutunu kontrol etmedi, bunların hepsi görünür erkek-kadın farkını azalttı.

Kültürel yollar

Öyleyse, eğer beyinsel bir donanım değilse, erkekler ve kadınlar arasındaki davranış ve ilgi alanlarındaki genellikle keskin farklılıkları nasıl açıklayacağız? İşte burada Rippon’ un cinsiyete dayalı bir dünyanın insan beyni üzerindeki etkisine ilişkin tezine geliyoruz. Vakasını, modern beyin görüntüleme yöntemleri aracılığıyla cinsiyet farkı araştırmasının sefil tarihinden, sosyal bilişsel sinirbilimin ortaya çıkışından ve yeni doğanlarda beyin cinsiyet farklılıklarına ilişkin şaşırtıcı derecede zayıf kanıtlardan, gevşek bir şekilde tanımlanmış dört bölümde inşa ediyor. Rippon, çocukların “beyin süngerlerinin”, doğum öncesi cinsiyetin ortaya çıktığı andan itibaren sırılsıklam oldukları açık pembe-mavi kültürler sayesinde muhtemelen nasıl farklılaştığını gösteriyor.

4. Bölüm bizi mutlu sonla bitmese de 21. Yüzyıla getiriyor. Bilim ve teknolojideki kadınlara ve bilimin profesyonelleşmesi ve erkeksi bir “parlaklık” klişesi de dahil olmak üzere cinsiyetlendirilmiş dünyanın bu yüksek statülü alana girmelerini ve ilerlemelerini nasıl engellediğine odaklanıyor. Lin Bian, Sarah-Jane Leslie ve Andrei Cimpian (L. Bian ve diğerleri. Am. Psikol. 73, 1139-1153; 2018). Ve tüm bunlar, erkekleri ve kızları farklı kariyer ve başarı yörüngelerine iten farklı beklentiler, özgüven ve risk almanın beyin geliştirme döngüsüne etki eder.

Değişen fikirler

Bu son odak, kitabın alt başlığı olan ‘Kadın Beyni Efsanesini Parçalayan Yeni Sinirbilim’i açıklıyor. Beyin farkını çürütmekle ilgili bir cilt için, neden onu kadınlarla sınırlandıralım? İlk başta, Louann Brizendine’in 2006 The Female Brain’inde bu sayfalarda çarpık bir bıçak olduğunu düşündüm (R. M. Young ve E. Balaban Nature 443, 634; 2006). Ya da belki de bizim bir “kadın fizikçi” ya da “kadın cerrah” olarak adlandırdığımız gibi, “kadın beyni”nin gerçek şeyin tuhaf bir varyantı olarak nasıl boyutlandırıldığının altını çizmek içindir.
Altyazı ne olursa olsun, kitap cinsiyetlendirilmiş beyin kavramını çürütme hedefine ulaşıyor. Beyin, karaciğerden, böbreklerden veya kalpten daha fazla cinsiyete sahip değildir. Sonlara doğru, Rippon, mevcut ikili cinsiyet kategorileri arasında geçiş yapan veya yaşayan artan sayıda insan için bu bulgunun çıkarımlarıyla flört ediyor. Ancak şimdilik, çoğumuzun temelde unisex bir beyni kültürel olarak cinsiyetlendirilmiş bir yola ya da diğerine yönlendiren “biyososyal deli gömleğine” bağlı kaldığı sonucuna varıyor.

 

Yorumlar